CZYM JEST PRAWO MEDYCZNE?
Prawo medyczne stanowi obecnie jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin prawa. Ma to swój związek nie tylko z nieustannym rozwojem medycyny i nauk pokrewnych, ale także z uwagi na rosnącą świadomość zarówno pacjentów, jak i podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych.
Doniosłość prawa medycznego wynika również z wartości, wokół których toczą się spory w tym obszarze – życia i zdrowia ludzkiego.
Polski ustawodawca odnosi się do tych wartości ze szczególną troską. Prawa i obowiązki podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych (pielęgniarek, lekarzy, położnych itd.) reguluje szereg ustaw, a prawa przysługujące pacjentom, jako odbiorcom tychże świadczeń, zostały wyliczone w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Najwięcej emocji i sporów w obszarze prawa medycznego wynika z tzw. błędów medycznych, pojęcia niezdefiniowanego na gruncie polskiego prawa, a oznaczającego nieumyślne działanie, zaniedbanie albo zaniechanie lekarza, lekarza dentysty, położnej, pielęgniarki i innych osób wykonujących zawód medyczny, które spowodowało szkodę pacjenta.
Na gruncie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, pacjentem jest osoba zwracająca się o udzielenie świadczeń zdrowotnych lub korzystająca ze świadczeń zdrowotnych udzielanych przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych lub osobę wykonującą zawód medyczny.
JAKIE ZAGADNIENIA PRAWA MEDYCZNEGO MOGĄ WYMAGAĆ POMOCY PRAWNEJ?
Pomocy prawnej w obszarze prawa medycznego wymagają zarówno podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych, jak i pacjenci.
Osoby wykonujące zawody medyczne i pozostałe podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych podlegają licznym przepisom powszechnie obowiązującego prawa, a od działań przez nie podejmowanych często zależy ludzkie zdrowie i życie. Lekarzy zalicza się również do zawodów zaufania publicznego, pełniących w społeczeństwie doniosłą rolę. W związku z czym, mając na uwadze szczególną odpowiedzialność, jaką ponoszą za podejmowana działania i decyzje, potrzebują oni często pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który będzie na bieżąco doradzał im w zakresie wykonywanego przez nich zawodu, a także podejmie się reprezentacji w nierzadkich sprawach z tytułu błędów medycznych.
Z kolei pacjenci to szczególna grupa osób, która niejednokrotnie musi mierzyć się z naruszaniem jej ustawowych praw i popełnianymi przez personel medyczny błędami powodującymi, często dotkliwe w skutkach, szkody. Katalog praw pacjenta obejmuje m.in. prawo do otrzymywania świadczeń zgodnych z aktualną wiedzą medyczną, uzyskanie świadczeń zdrowotnych związanych z porodem, otrzymanie informacji na temat stanu zdrowia czy dochowanie przez lekarza tajemnicy lekarskiej.
JAKIE USŁUGI W OBSZARZE PRAWA MEDYCZNEGO GWARANTUJEMY?
Kancelaria zapewnia kompleksową obsługę prawną zarówno osobom wykonującym zawody medyczne i placówkom medycznym, jak i pacjentów, w tym poszkodowanych wskutek błędu medycznego. Zakres świadczonych usług obejmuje:
- zakładanie i rejestrację podmiotów leczniczych,
- udzielanie porad prawnych związanych z bieżącą działalnością osób wykonujących zawody medyczne i placówek medycznych,
- sporządzanie opinii prawnych,
- opiniowanie i sporządzanie umów,
- dochodzenie wymagalnych wierzytelności,
- reprezentowanie przed Wojewódzkimi Komisjami do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych,
- doradztwo i reprezentowanie w toku negocjacji z NFZ,
- obsługa realizacji kontraktów z NFZ,
- reprezentowanie w sporach o odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu zdarzeń medycznych,
- reprezentowanie w sprawach o ochronę dóbr osobistych lekarzy i innych osób wykonujących zawody medyczne.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Wieloletnie doświadczenie Kancelarii w rozwiązywaniu problemów prawnych w obszarze prawa medycznego (sprawy o odszkodowania i zadośćuczynienia za szkody wyrządzone nieprawidłowo przeprowadzonych leczeniem, zabiegiem medycyny estetycznej, stomatologii czy sprawy wynikające z naruszeń praw pacjenta) to gwarancja obsługi na najwyższym poziomie. Jakość świadczonej pomocy prawnej to efekt posiadanej gruntownej wiedzy prawniczej, elastyczności we współpracy, a także cennej umiejętności poszukiwania praktycznych i pozostających w zgodzie z interesem Klienta rozwiązań.
Naszym celem jest zapewnienie Klientom rzetelnej i skutecznej pomocy prawnej, nawet przy najtrudniejszych i budzących duże emocje sprawach. Zapewniamy również bieżące i szczegółowe informowanie na temat prowadzonej sprawy – każda traktowana jest priorytetowo.
Kancelaria świadczy usługi nie tylko na terenie Gdańska i Grudziądza, ale również na terenie całej Polski, w tym w ramach współpracy z innymi kancelariami adwokackimi.